Category Archives: Dida & Tech

Hodnocení práce učitele žáky

Lehce odbornější článek, který jsem napsal pro časopis Řízení školy na téma mému srdci blízké            Hodnocení práce učitele žáky Získávání zpětné vazby je pro učitele, stejně jako pro ostatní pracující profesionály velmi podstatné. Lékaři, psychologové, terapeuti, sociální pracovníci, všechny profese, které samostatně a na profesionální… Read more »

Jak zavádět nové metody do praxe a proč je změna ve školství obtížná

V následujících odstavcích sepíšu základní body, které Dylan  Wiliam (autor knihy Zavádění formativního hodnocení) identifikoval jako zásadní, pro úspěšnou aplikaci poznatků z kurzů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků do praxe. (Článek vznikl jako výtah z mé komplexní práce v rámci kurzu Koordinátor ŠVP) Základní složky pro efektivní zavádění nových přístupů do… Read more »

10 minut k lepší výuce: Aspekty formativního hodnocení

Učitelé jsou hodně busy, sám učím a svého volného času si o to více vážím.  Proto přicházím s novým formátem článku “10 minut k lepší výuce” Přečtení článku by nemělo zabrat více jak 10 minut a… hádáte správně, mělo by nás přimět k reflexi vlastní učitelské praxe a možnému vylepšení… Read more »

Učitelské Lahůdky – Koláč pomůcek

Učitelské lahůdky jsou techniky a postupy ve výuce, které osladí práci vám i vašim žákům. Lahůdky jsou ve formě infografik, snadno se tak konzumují. Dnešní sobotu jsem upekl borůvkový koláč. Skládá se z pomůcek, které pravidelně používám v hodinách. Z ingrediencí jsem vybíral takové pomůcky, které chutnají opravdu všem. Z… Read more »

Učitelské Lahůdky – Bonboniéra zapojení všech žáků

Učitelské lahůdky jsou techniky a postupy ve výuce, které osladí práci vám i vašim žákům. Lahůdky jsou ve formě infografik, snadno se tak konzumují. Dnes si jako první otevřeme bonboniéru. Abychom si bonbony mohli dopřát společně s našimi studenty, musíme je rozbalit – vyzkoušet. Je dobré je rozbalovat postupně, bonboniéra… Read more »

Jak zlepšit kázeň ve třídě v novém školním roce

Jak zlepšit kázeň ve třídě v novém školním roce Kázeň ve třídě a chování žáků obecně jsou témata, která musíme jako učitelé řešit každý den. Zároveň to je neoblíbená a náročná oblast naší práce, dle výzkumů je právě řešení kázeňských problémů jeden z největších stresorů pedagogické profese. V novém školním roce však… Read more »

Holé vědomosti již nestačí

Vývoj společnosti si žádá změnu školství. Rodiče žáci i zaměstnavatelé už nechtějí aby absolventi základního vzdělání jen znali a uměli reprodukovat informace, ale aby je také dokázali opravdu použít v kontextu současné doby. Jeden z nejlepších nástrojů na vysvětlení provázanosti znalostí a dovedností je Bloomova taxonomie. V následujícím obrázku jsem vytvořil… Read more »

Co je ikigai a potřebujeme ho ve školách?

Ikigai je japonské slovo, které označuje stav vnitřního naplnění. Ikigei je důvod, proč ráno vstáváme. Ikigai se dá dosáhnout prolnutím hodnot, které vidíme na obrázku ve formě diagramů. Ne každý ve svém životě prožívá ikigai, to je normální. Měli bychom se však těmito hodnotami zabývat. Hluboce se nad nimi zamyslet,… Read more »

5 oblastí, kam posunout školní vzdělávání

Od počátku své učitelské kariéry se zamýšlím nad tím, jak správně učit. Proto pravidelně zavádím do svých hodin nové metody, hry a pomůcky. Je to vzrušující, přestože někdy vyčerpávající, ale podle mě správná cesta. V poslední době se stále více zabývám podstatou samotné výuky, spíše než konkrétními metodami. Napadají mě… Read more »