Podcasty – užijte si škrábání brambor i mytí oken

CO to je.

Kafe a zákusek  pro uši.

 

Podcasty lze nejlépe shrnout jako epizodické rádiové pořady, talkshow nebo podobné audio nahrávky, které jsou volně dostupné na internetu a vytváří je jak profesionální rádiové stanice (BBC,Český rozhlas), tak amatéři a nadšenci, kteří nemají s rádiovými korporacemi nic společného. Z bohaté nabídky pořadů si labužnicky vyberete dle své chuti, někdo ve Světozoru preferuje francouzský jahodový dortík, jiný křupavé čokoládové trubičky.

 

Každý podcast má svoji webovou stránku, ale nejpohodlnější cesta k poslechu je skrze mobilní aplikace. Stáhněte si do svého mobilu aplikaci Podcast Addict nebo Podcast Republic a tam už si podcasty jednoduše vyhledáte/ poslechnete/ uložíte, vše v rámci rozhraní aplikace.

 

KDO podcasty tvoří.

Podcasteři.

 

Autoři, kteří podcasty vytvářejí si říkají podcasteři a jsou jich statisíce. Proto můžete začít poslouchat pořady o různorodých tématech od historie, politiky nebo počítačových her, přes talkshow se slavnými osobnostmi  až po podcast, který se specializuje pouze na psací pera. Nabídka je tak široká, že si dokáže vybrat každý, například v USA poslouchá pravidelně podcasty 21% populace. U nás zatím podcasty teprve začínají, tipy na české podcasty naleznete níže.

 

PROČ poslouchat.

Už se nenudíte u mytí nádobí.

 

Představte si, že můžete číst svou oblíbenou knihu a zároveň mýt nádobí nebo posilovat ve fitku, uklízet, případně opravovat písemky (čtete blog pro učitele). Tento zážitek podcasty umožňují, všechny nudné a rutinní činnosti můžete doplnit poslechem vašeho oblíbeného pořadu.

Navíc to je skvělá příležitost jak si rozšiřovat obzory a procvičit si cizí jazyk. Já osobně poslouchám podcasty pouze v angličtině a je to moje tajná zbraň, jak si udržet vysokou jazykovou úroveň v náročných podmínkách základní školy, kde ad nauseam probíráte my family, my hobbies and (my) animals.

 

Podcasty pro učitele a české podcasty

Pokud umíte anglicky nebo se chcete v angličtině zlepšit váš výběr je nepřeberný. Jeden z přehledů anglických populárních podcastů je zde:https://www.podcastchart.com/categories/top-200-podcasts

 

Na tvorbě českých podcastů se nejvíce podílí Český rozhlas, témata jsou opět rozmanitá (co takhle zadat podcast za domácí úkol na přírodovědu?)  http://www.rozhlas.cz/iradio/podcast/

 

Mezi moje oblíbené patří učitel angličtiny z UH s osobitým stylem a nápaditým podcastem Bees knees English. (používá podcast jako doplněk ke své výuce, skvělý nápad i provedení. http://www.beesknees.cz/podcast.html

 

Milan Khas je další inspirativní učitel, který vytváří výukové podcasty společně se svými žákyhttps://itunes.apple.com/us/podcast/milan-kh-s-podcast/id933324411?mt=2

 

A nakonec předkládám svůj oblíbený podcast od učitelů pro učitele zapálené do technologií. Podcast se jmenuje Google Teacher Tribe, link je zde http://googleteachertribe.com/ Nadšení autorů vás chytne za srdce a to nemusíte být ani učitel.

 

To je vše, stručně o podcastech. Pište mi komentáře, pište mi maily, sdílejte vaše úspěchy a vyzkoušejte podcasty, možná vám změní život tak, jako mě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.