Učitelské Lahůdky – Bonboniéra zapojení všech žáků

Učitelské lahůdky jsou techniky a postupy ve výuce, které osladí práci vám i vašim žákům.

Lahůdky jsou ve formě infografik, snadno se tak konzumují.

Dnes si jako první otevřeme bonboniéru. Abychom si bonbony mohli dopřát společně s našimi studenty, musíme je rozbalit – vyzkoušet. Je dobré je rozbalovat postupně, bonboniéra snědená v kuse neudělá dobře nikomu. Stejně jako se belgické pralinky rozpouštějí na jazyku a my postupně vnímáme harmonické chutě, i učitelské bonbony potřebují dostatek času na aplikaci a vyladění, abychom si je mohli plně vychutnat.

Začneme klasickou bonboniérou, kterou všichni žáci milují!

Je to oblíbená edice Dyllana Williama a jmenuje se: Zapojujeme všechny žáky ve třídě”

Popis sladkostí a jejich ingredience:

Mazací tabulky: Nejoblíbenější nástroj na zapojení více dětí najednou. Každý má svou mazací tabulku (vlastní nebo učitel přinese školní), po otázce napíše krátkou odpověď na svoji tabulku, a pak na výzvu zvedne tabulku nad hlavu a učitel může procházet a komentovat připravené odpovědi.

Ingredience: Tabulky, fixy, hadříky

Dřívka: V případě, že vyvoláváme žáky náhodně, dáváme všem stejné šance. Pokud ne – zapojují se pouze žáci, kteří chtějí, tzn. látce dobře rozumí a mají náladu odpovědět.

Ingredience: Dřívka se jmény (od zmrzliny), možné také nahradit i jinými předměty nebo mobilní aplikací.

Gesta: Pokud položíme otázku s odpovědí ano/ne, případně necháme možnosti a,b,c – můžeme nechat děti odpovídat skrze gesta. Na prstech všichni najednou (doporučuji odpočítat) ukáží číslo odpovědi nebo palec nahoru a dolů coby ano/ne.

Odpověz spolužákovi: Položím otázku a předtím, než někoho náhodně (!) vyvolám, můžu nechat žáky odpověď prodiskutovat ve dvojici (nejlépe s jasným časovým limitem)

Aplikace: Existuje spousta lahodných aplikací zaměřených na školní práci. Mezi nejznámější patří: Kahoot, Quizizz, Quizlet, Socrative… – Všechny jsou k nakousnutí.

Mingle a jigsaw aktivity: Mingle (hemžení) – všichni se zvednou a mají za úkol od co nejvíce spolužáků zjistit nějakou informaci (ideální např. při výuce jazyka). Jigsaw (skládačka) – skupinka (nebo každý žák) má kousek informace a úkolem je společně jednotlivé díly poskládat do celku.

Přeji odvahu do rozbalování nových bonbonů, stojí to za to! Do komentářů můžete napsat, které už jste rozbalili a jaké jsou vaše oblíbené!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.