Skladování tabletů ve škole 1

Téma skladování tabletů ve škole, jsem si vybral proto, že naše škola v nedávné době nakoupila 16 tabletů (s operačním systémem Win 10) a domníval jsem se, že průzkumem trhu najdu nové možnosti jejich skladování.

Prakticky existují tři různé způsoby jak skladovat tablety ve škole.  Existuje nabíjecí skříň, nabíjecí pojízdný vozík a jakýsi jednoduchý držák na tablety. Všechna tato zařízení mají podobnou funkci, musí zvládnout tablety společně nabíjet, synchronizovat, chránit a ochlazovat před přehřátím při nabíjení.

Nabíjecí vozíčky nabízejí mobilitu, jako svoji hlavní přednost. Vozík můžete jednoduše odpojit z nabíjení a odjet s ním do třídy, kam potřebujete. Obvykle mají kapacitu na 32 tabletů. Kromě již zmíněných funkcí je také důležitá ochrana před nárazy a celková kvalita použitých materiálů a nehořlavost. V rámci nabíjení a synchronizace může mít každý tablet u své přihrádky LED diody signalizující stav nabíjení a synchronizace. Pro snadnou manipulaci je také důležité zjistit, jak vozík řeší uspořádání nabíjecích kabelů. Co se týká vnější ochrany, je dobré pokud vozík disponuje digitálním zámkem a možností připoutat vozík k pevnému objektu. Vzhledem k tomu, že se jedná značnou investici, měli byste k produktu vyžadovat solidní záruku.

Na našem trhu je velmi malá nabídka tohoto zboží, na obr. 1 můžete vidět exemplář, který jsem našel na http://www.consulta.cz/mobilni-skrin-na-tablety-a-notebooky-notecart-16. Tento vozíček neposkytuje možnost synchronizace, pouze nabíjení a zabezpečení, jeho cena je 29 028 kč. Na obr. 2 můžete vidět jakousi řemeslnou alternativu, kterou Vám za 8 000 kč vyrobí firma KDZ, kterou doporučuje na svých stránkách ASUS Edu class http://asuseduclass.cz/tip-na-skladovani-tabletu-ve-tride_11.html.

Obr. 1: vozíček na tablety, cena 29 028 kč.

1

Obr. 2, řemeslná skříň od KDZ, 8 000 kč.

2

Nabíjecí skříně by se svými parametry neměli od vozíků příliš lišit. Měli bychom se zaměřit na počet slotů pro tablety a typ tabletu, který skříně podporují (podpora tabletů s iOS a Andrioid se může lišit). Vzhledem k tomu, že skříň je statická a uzavřená, obsahuje různé formy zabezpečení, např. proti vodě, prachu nebo nárazu a samozřejmě typ zamykání skříně. Důležité jsou také možnosti přepravy skříně, její váha a kvalita držadel. Liší se také možnosti nabíjení (můžou se tablety nabíjet, i když je skříň otevřená?) a jak u vozíků, tak u skříní bychom měli brát v potaz kvalitu nabíjecího zdroje, jeho životnost, zabudování do konstrukce a energetickou náročnost.

Je obtížné tato zařízení vyhledat na českém trhu, našel jsem pouze jeden exemplář, který můžete vidět na obr. 3. Box nabízí možnost napájení i synchronizace a zabezpečení. Cena však není na webu dostupná, poskytuje se pouze na vyžádání.

Obr. 3: box na tablety s možností synchronizace obsahu, cena na vyžádání.

3

Pod pojmem stojan/držák na tablety se skrývá jednoduchá plastová konstrukce se zabudovaným zdrojem, která umožňuje snadnější nabíjení tabletu. Nenabízí však synchronizaci ani zabezpečení proti nevhodné manipulaci/krádeži. Jedná se o mnohonásobně levnější řešení, s kterým také osobně pracuji ve škole. Problém pak nastává s přenášením tabletů do třídy, jelikož držák není na přemisťování uzpůsobený. Stojan můžete vidět na obr. 4, jeho cena se pohybuje okolo 8 000 kč.

Obr. 4: Jednoduchý stojan na tablety s vlastním zdrojem, cena okolo 8 000kč.

4

Další praktická doporučení

Studenti by měli být poučeni o správné manipulaci s tablety. Na tablety můžete na zadní stranu přilepit čísla nebo symboly, aby mohli studenti vždy pracovat se stejným zařízením (moji studenti si všechny práce ukládají do google drive, v některých případech je však mechanické řešení pomocí označení tabletů vhodné pro začátečníky). Pokud vlastníte skříň nebo vozík a studenti si tablety v hodině sami rozebírají a vracejí zpět na nabíjení, je vhodné označit kabel na nabíjení tak, aby studenti věděli, kterou stranou mají tablety zapojit zpět a vyhnout se tak nevhodné manipulaci nebo poškrábání zařízení.

Zdroje:

http://www.multicharge.com/tablet-charging-for-schools/

http://www.multicharge.com/tablet-charging-trolley/

http://www.multicharge.com/tablet-charging-case/

http://www.bscom.cz/nabijeci-zakladny-c10513/

http://www.consulta.cz/mobilni-skrin-na-tablety-a-notebooky-notecart-16

http://asuseduclass.cz/tip-na-skladovani-tabletu-ve-tride_11.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.