Edmodo a Google Classroom část I.

Edmodo a Google Classroom patří mezi stále oblíbenější tzv. classroom management systémy (management třídy).

 V tomto článku se zaměříme na obecný popis těchto systému a shrneme si jejich výhody a možnosti použití.

Skrze Google Classroom nebo Edmodo si můžete vytvořit virtuální třídu a pozvat do ní své žáky (u Google Classroom však musíte mít ve škole nastavené Google aplikace pro vzdělávání, Edmodo je však přístupné všem, dokonce bez nutnosti vlastnit email). Přirovnal bych to k vytvoření facebookové skupiny, která by byla uzavřená pouze pro žáky Vaší třídy s tím rozdílem, že jak Edmodo tak GC přesně vědí, co učitelé potřebují a jsou k tomu tedy obsahově, graficky i administrativně přizpůsobeny.

Jaké jsou tedy výhody používání těchto aplikací:

  • Snadná vkládání libovolného obsahu. Učitel může s žáky sdílet odkazy na různé doplňující materiály, případně na věci, které byly zmíněny v hodině. Zároveň má plnou kontrolu nad tím, jaký obsah vkládají žáci (na rozdíl od Facebooku). Žáci zde mohou sdílet svoje poznámky nebo efektivně komunikovat se zbytkem třídy.
  • Komunikace. Učitel může komunikovat s žáky individuálně nebo s celou skupinou na jedné platformě. Všichni tedy ví, jaké mají domácí úkoly, nikdo se nemůže vymlouvat, že se k němu informace nedostala. Navíc touto metodou můžete k žákům přistupovat opravdu individuálně.
  • Možnosti zadávání úkolů. Učitel snadno vytvoří zadání úkolu, kde žáci následně vloží řešení. Učitel může práci editovat a oznámkovat a navíc všechny práce studenta a jeho progress je zaznamenán na jednom místě. Studenti si takto velice jednoduše vytvářejí portfolio svých prací, ke kterému se mohou kdykoliv vrátit. Jejich práce tak dává větší smysl z dlouhodobého hlediska a také mohou sledovat, jak se v dané látce posunuli dopředu.
  • Vkládání a editace studentských prací. Studenti mohou vkládat jakékoliv soubory. Opravování a práce se slohy nebyla nikdy jednodušší. Studentské práce můžete jednoduše editovat přímo v systému, žáci mohou navíc reagovat na Vaši zpětnou vazbu. Snadno se tak můžeme zaměřit na proces tvorby a ne pouze na samotný produkt jak jsem již popsal zde.
  • Prostředí třídy má plně pod kontrolou učitel. Může mazat nevhodné příspěvky nebo profilové fotky, vše je pod kontrolou a jedná se o uzavřený systém, do kterého se nikdo cizí nedostane. To je velký argument pro rodiče, kteří si nepřejí, aby jejich děti měly například účet na Facebooku.

Pokud Vás článek zaujal, pište mi do komentářů svoje zkušenosti, v případě dotazů se na mě neváhejte obrátit na juricek@gzw.cz

One thought on “Edmodo a Google Classroom část I.

  1. V.Voltr

    Tyhle všechny funkce využívám s Moodlem. A mnoho dalších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.