Learningapps.org, tvorba interaktivních cvičení

Na Learning apps mě upozornil můj kamarád, učitel a inovátor Emil Waldhauser (@EmilWaldhauser), jedná se o stránku, která umožňuje vytvářet vlastní jednoduchá interaktivní cvičení. Obsahuje zhruba 20 různých šablon, do kterých dosadíte vlastní obsah a tímto způsobem vytváříte vzdělávací „aplikaci“, kterou pak skrze odkaz nebo QR kód rozešlete mezi studenty.

Obrázek 009

 Je to ideální způsob, jak na škole nastartovat práci s tablety nebo žákovskými zařízeními.

Cvičení, která vytvoříte, perfektně zapadají do výuky, a navíc můžete časem do tvorby zapojit samotné studenty!

Na následujícím obrázku vidíte různě šablony pro tvoření cvičení (aplikací). Jako příklad si představíme šablonu pro vytváření tzv. „matching pairs“ neboli dvojic, které k sobě žáci přiřazují.

Obrázek 001

Na následujícím obrázku vidíte ukázku vytvořeného cvičení „matching pairs“, studenti musí přiřadit sloní zásobu k příslušným obrázkům a následně mohou svůj výsledek sami zkontrolovat.

Obrázek 002

Nejprve se musíte zaregistrovat (registrace je velmi jednoduchá) a vybrat jeden z 6 dostupných jazyků, ve kterém chcete stránku ovládat. Následně vybereme „create app“ (vytvořit aplikaci) a zobrazí se nám všechny dostupné šablony. Naše tvoření dvojic (matching pairs) je hned jako první v pořadí.

Zvolíte příslušnou možnost a objeví se Vám různé ukázky využití této šablony, můžete se nechat inspirovat a rovnou přikročit k tvorbě vlastního cvičení.

obrázek 2

Samotná tvorba je velmi jednoduchá, pod nadpisem pairs (dvojice) si můžete vybrat, jakým způsobem budete jednotlivé členy dvojice vytvářet. tMůžete zadat text, přiřadit obrázek nebo nahrát vlastní audio, případně video soubor. Komponenty mezi sebou lze libovolně kombinovat, to znamená, že jednu dvojici může tvořit např. obrázek a psaný text nebo dva texty (slova), případně dva obrázky, obrázek a zvuk atp.

Na obrázku vidíte vyplňování šablony.

Obrázek 005

Jakmile jste se svou šablonou spokojeni, můžete se podívat na náhled, vyzkoušet funkčnost (spojíte dvojice dohromady a kliknete na modrou ikonku v pravém dolním rohu, která Vám odhalí výsledek) a následně můžete šablonu finálně uložit.

Obrázek 006

Dole vidíte, jak k sobě dvojice vzájemně pasují.

Obrázek 007

Na následujícím obrázku vidíte uloženou šablonu připravenou ke sdílení, nabízí se QR kód nebo sdílení skrze odkaz.

Obrázek 008

Cvičení se Vám samozřejmě ukládá (pod položkou my apps můžete najít všechny svoje dosavadní výtvory).

Learningapps.org nabízí nepřeberné množství možností, některé z nich si představíme v nadcházejících článcích. Osobně šablonu „dvojice“ (matching pairs) využívám k procvičování slovní zásoby (vyučuji anglický jazyk) případně studenti vytváření dvojice sami a pak si je navzájem procházejí, více uvidíte ve videu…

 

3 thoughts on “Learningapps.org, tvorba interaktivních cvičení

 1. Vendula Lukášová

  Je možné v learningapps nějak zjistit, kteří žáci již cvičení vyplnili?

 2. Emil Waldhauser

  Díky za výborný přehled možností této skvělé stránky, která nabízí širokou škálu možností pro personalizaci učebního obsahu.

 3. Klára Kruntová

  Děkuji za další skvělý tip!
  Už jsem dala na doporučení a rozjela edmodo. Ráda bych se podělila o zkušenosti a případně se i na něco zeptala… Mohu poprosit o kontakt? Nechci psát do fóra celé skupině…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.