Skladování tabletů ve škole II

 

Zjistil jsem, že jeden z nejčtenějších článků na mém blogu je o skladování tabletů  ve škole. Článek pojednává o obecných principech skladování tabletů ve školním prostředí, chybí však praktické tipy a doporučení, neboť jsem čerpal převážně ze zahraničních zdrojů.
Proto jsem se rozhodl na toto téma provést krátký výzkum, abych následně mohl sdílet různé způsoby a komentáře ke skladování tabletů v (české) škole.
Do průzkumu jsem zařadil několik otázek, jež považuji v rámci skladování tabletů za klíčové. V následujícím textu si projdeme zmíněné otázky a odpovědi čtenářů. Ke každé variantě, která se objevila, napíšu svůj krátký komentář.

Do průzkumu se můžete stále zapojit zde: http://goo.gl/forms/UaaSwftnQuUEFmIo1

  1. Jakým způsobem tablety ve škole skladujete?

Ikufr: iKufr je skvělé řešení, pokud disponujete tablety od značky Apple. V tomto kufru se dají tablety snadno přenášet, jsou chráněné proti otřesu a kufr zajišťuje vlastní nabíjení a dokonce synchronizaci tabletů (instalování aktualizací). Jedinou nevýhodou je jeho cena. Kufry se dle velikosti pohybují od 40 do 50 tisíc (odkaz na cenu http://obchod.24u.cz/apple/apple-ipad/prislusenstvi-ipad/ 42K, 48K) Více informací zde: http://skolstvi.24u.cz/ikufr

ikufr

Vozíček na tablety: Vozíček je dobré řešení pokud ho zrovna nemusíte tahat do schodů. Na našem trhu je velmi malá nabídka tohoto zboží, na obrázku můžete vidět exemplář, který jsem našel na http://www.consulta.cz/mobilni-skrin-na-tablety-a-notebooky-notecart-16. Tento vozíček neposkytuje možnost synchronizace, pouze nabíjení a zabezpečení, jeho cena je 29 028 kč.

notecart16

Uzamčené ve skříni (fotky z článku): Ve skříni může být problém s nabíjením a napájením tabletů, nicméně, jak vidíte na obrázku, vše se dá svépomocí nějak vyřešit.

2

Kovová skříň technobank: Toto řešení mi přijde nejlepší co se týče poměru ceny a kvality. S tablety sice nemůžete hýbat, a proto je nutné dokoupit nějaké přenášecí tašky, nicméně skříň si můžete snadno sami optimalizovat a finančně to není zdaleka tak nákladné řešení jako specializované skříně a kufry.

ML55dc5a_tab002

Nabíjecí žebro“: S tímto řešením mám osobní zkušenosti a rozhodně ho nemohu doporučit. Žebra sice mají vlastní zdroj, ale to je to jediné, co je dělí od kuchyňského odkapávače. Opravdu, kupte odkapávač a prodlužovačky, výsledek bude stejný a ještě ušetříte 8000.

4

 

  1. Kde tablety ve škole skladujete?

V počítačové učebně: Skladování tabletů v jakékoliv učebně je zajímavá možnost. Je pravda, že počítačová učebna se nabízí, neboť tam obvykle bývá dostupná wifi. Nicméně tam už také jsou (z podstaty věci) počítače. A z mého pohledu není potřeba zároveň využívat jak tablet, tak počítač, jedno druhé může zastoupit a proto bych tablety umístil primárně do jiné učebny například jazykové.

V kabinetě: (blíže nespecifikováno, pravděpodobně v kabinetě toho, kdo je nejvíce používá) Skladování tabletů v kabinetě učitele, který s nimi nejvíce pracuje, nepovažuji za šťastné řešení.

Na první pohled to vypadá logicky, nicméně se domnívám, že učitel, který tablety ve výuce využívá, by měl být oproštěn od jejich správy. Chci říct, že ten učitel, který vykračuje mimo svoji komfortní zónu a snaží se vyučování studentům více přiblížit skrze využívání současné techniky, již samotnou přípravou stráví dosti svého volného času, a tak bychom tyto učitele – inovátory měli ušetřit dalších odpovědností, které může na škole zastávat kdokoliv.

Dále, pokud se tablety skladují u někoho v kabinetě, může to působit dojmem, že vlastně tento učitel má nejen všechno na starost, ale zároveň mu i tablety svým způsobem patří (je to jeho práce, jeho doména) a to může odrazovat některé kolegy od toho, aby si je šli půjčit/vyzkoušet do vlastních hodin.

Kancelář zástupce ředitele: Poměrně časté řešení. Na rozdíl od skladování v kabinetě učitelů, je kancelář zástupce neutrální půda, což považuji za velkou výhodu (viz výše).

Ve skladu ICT materiálu: Zajímavý nápad, jen nevím, kdo je tam chodí nabíjet.

Studovna: Pokud má škola vlastní studovnu/knihovnu se stálým personálem, je to velmi vhodné místo, kde tablety skladovat. Studenti je tam mohou mít volně k dispozici a zároveň jsou nuceni se o ně starat (mít vlastní odpovědnost). Na některé tablety se pak následně mohou nahrát například elektronické knihy nebo audioknihy, a tak rozšířit obsah a možnosti samotné studovny.

 

  1. Kdo má na starosti správu tabletů? (nabíjení, instalace aplikací…)

ICT metodik a koordinátor: Ano, pokud máte vlastního ICT koordinátora, který není zároveň učitel, tak právě on (ona?) je nejvhodnější člověk na správu tabletů. Jak již bylo zmíněno, snižuje se tím tak zátěž na učitele, pro které by mělo být využívání tabletů co nejsnadnější a nejpohodlnější.

Učitel (nespecifikován:o, pravděpodobně ten, kdo s nimi pracuje nejvíce) Toto řešení je nevhodné z důvodů zmíněných výše. Učitelům, co tablety využívají, nechceme přidělávat práci, ale naopak je podporovat.

Učitel ICT, Zástupce ředitele: Lepší řešení než ostatní učitelé, neboť je to opět více neutrální osoba (navíc se zástupcem ředitele obvykle komunikuje kvůli různým organizačním záležitostem celý učitelský sbor).

 

  1. Jakým způsobem dostanete tablety do hodiny?

Přesun zajistí učitel, který chce tablety použít: Nepříliš vhodné řešení z důvodů zmíněných výše. Může to odrazovat učitele od používání techniky.

Přesun zajistí žáci: S tímto řešením mám osobní zkušenosti a funguje perfektně. Ze začátku jsem chodil s žáky tablety vyzvednout a doprovázel je zpět. Nicméně žáci tuto činnost rychle začali zvládat sami a připravovali tablety před hodinou zcela samostatně. Samozřejmě je vhodné poskytnout nějaké boxy nebo tašky (pokud nemáte pojízdné nabíjecí kufry) a poučit děti o bezpečném zacházení s tablety, ale nikdy se mi nenaskytl žádný problém. Žáci sami chtějí tablety v hodinách používat, a tak si na ně dávají pozor.

Přesun zajistí technický asistent: Ano, pokud máte na škole asistenta, který se stará o vybavení a fungování techniky v učebnách, je to velmi dobré řešení.

 

  1. Jakým způsobem si tablety ve škole „zarezervuji“ na svoji hodinu?

 

Rezervace není potřeba: Bohužel stále častá varianta…

Nástěnka (fyzická): Pokud škola využívá sborovnu tak proč ne.

Sdílený Google kalendář: Dle mého názoru nejlepší řešení, v takovém kalendáři navíc mohou být zaznamenány všechny školní akce…

Google tabulky (sheets): V této funkci de facto online nástěnka.

Tablety jsou v určitých hodinách pravidelně: Zajímavé řešení, může však omezovat některé učitele, kteří mají hodiny ve stejný čas.

Osobní domluva

Pokud máte nějaké další nápady/řešení jak tablety skladovat, případně Vám zde chybí odpovědi na některé důležité otázky,  neváhejte svoje poznámky dále sdílet buď skrze zmíněný dotazník  nebo pište do komentářů pod článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.